II Soke Jankowiak Krzysztof

Soke Jankowiak - Ken Jutsu Wydarzenia, które miały wpływ na jego życie
    Pedagog zajmujący się naukową tematyką wychowania w bezpieczeństwie. Jego pasją są sztuki waki i medycyna naturalna. Urodził się 12 kwietnia 1960 roku w rodzinie robotniczej. Życie go nie rozpieszczało. W dzieciństwie bardzo często chorował, wielokrotnie był bardzo blisko śmierci. Od najmłodszych lat działa w harcerstwie zaczynając od najmłodszej grupy o nazwie „Zuchy”. Przechodzi wszystkie szczeble po kolei i dochodzi do funkcji drużynowego w latach 1973 – 1975. W tym czasie nawiązał współpracę z D-cą Wojskowego Garnizonu w Skwierzynie płk. Kaletką i tam otrzymuj pierwsze lekcje samoobrony pod okiem instruktora wojskowego. W tym samym czasie zajmował się różnymi sportami, gdzie odnosił sukcesy na szczeblu gminy, powiatu, województwa, a nawet w makro regionie. Wraz z przyjacielem Witkiem Chrzanowskim zbudował siłownię, a w niej zamontował różne elementy do sztuk walki. Często ludzie widzą Krzysztofa wraz z przyjacielem Witkiem biegającego w białych karatekach po okolicznych lasach. Tam przez cały czas doskonalą swoje umiejętności jakie Krzysztof Jankowiak poznaje w jednostce wojskowej. Na swej drodze trafia do bokserów, a tam poznaje i trenuje Jiu – Jitsu. W tym samym czasie próbuje swoich sił w zapasach. W 1976 roku spotyka na swej drodze Krzysztofa Iwaszkiewicza, który namawia go do udziału w zajęciach karate.
    W styczniu 1977 roku w Gorzowie Wielkopolskim pod okiem instruktora senpai Krzysztofa Iwaszkiewicza ćwiczy z pasją karate kyokushinkai. We wrześniu 1978 roku wstępuje do szkoły wojskowej, gdzie nadal trenuje karate kyokushinkai. Poznaje nowe elementy wojskowej walki wręcz. Inspirują go różne style walki i kultura Japonii. Będąc w jednej z wojskowych jednostek nawiązuje wiele kontaktów z przedstawicielami jednostek wschodnich, zyskując coraz większą specjalizację w tym kierunku. W 1982 roku poznaje specjalistów od koreańskiego „Kyuksul”, którzy ten system walki wprowadzają w Śląskim Okręgu Wojskowym. W 1987 roku podejmuje treningi kick boxingu u trenera Jerzego Dębskiego.
    W październiku 1990 roku zostaje wyznaczony w swojej jednostce wojskowej na stanowisko instruktora wychowania fizycznego. W kwietniu 1994 roku ukończył kurs instruktorów wychowania fizycznego, jako instruktor wychowania fizycznego w wojsku w Wyższej Szkole Wojsk Panc. w Poznaniu – z oceną bardzo dobrą. Na prośbę Dai – Shihan Krzysztofa Kondratowicza i Sensei Tadeusza Chodaczka w 1994 roku zakłada Klub Japońskich Sztuk Walki „Bushi”. W 1997 roku powstaje Przedstawicielstwo Polskiego Związku Instruktorów Służb Mundurowych przy klubie „Bushi” w Namysłowie. W 2003 roku Shihan Jankowiak zakłada Stowarzyszenie Sportu i Japońskich Sztuk Walki „BUSHI”. Od kwietnia 1997r. – 12.12.2001r. – jest prowadzącym szkolenia żołnierzy rozpoznania w wojskowej walce wręcz dla potrzeb Szefa Oddziału Rozpoznania i WRE ŚOW płk. Krzysztofa Kajdas oraz starszego oficera w/w oddziału płk. Zenona Popko. W tym czasie również prowadzi zajęcia dla kadry wychowania fizycznego z polecenia Szefa Wydziału Kultury Fizycznej Śląskiego Okręgu Wojskowego płk. Władysława Hryniewicza. W 1997r. i 1998r. pomaga w przygotowaniu żołnierzy Warszawskiego Okręgu Wojskowego (WOW) do mistrzostw WOW w wojskowej walce wręcz na prośbę Szefa Wydziału Kultury Fizycznej WOW mjr. Wiesława Świtaj oraz Soke Krzysztofa Kondratowicza. Za pomoc w przeprowadzeniu w/w zadań otrzymuje w czerwcu 1998 roku brązowy medal WOW od Szefa Wydziału Kultury Fizycznej Warszawskiego Okręgu Wojskowego. W 2001 rok zostaje wyróżniony przez Dowódcę Śląskiego Okręgu Wojskowego za wybitne osiągnięcia w sporcie.
    W dniu 07 kwietnia 2001 roku spotyka się z mistrzem Soke Takeuchi Toshimichi na pierwszym w Polsce seminarium ken – Jutsu (International Academy of Ken Jutsu). Organizatorem tego seminarium był jego przyjaciel Jacek Marchewka. Od pierwszego spotkania Soke Takeuchi zwrócił uwagę na osobę Shihan Jankowiaka. Od tego czasu ich drogi połączyły się na zawsze od spotkań prywatnych do wspólnych treningów, aż po przyjaźń. Ważnym wydarzeniem w życiu Shihana Jankowiaka było spotkanie w maju 2001 roku Soke Keido Yamaue oraz wspólny trening, to spotkanie pozostawia duży ślad na drodze sztuk walki jaką podąża. W 2002 roku Szef Wydziału Kultury Fizycznej Śląskiego Okręgu Wojskowego wyróżnił Krzysztofa Jankowiaka „za wybitny wkład w rozwój i upowszechnianie sportów walki w Śląskim Okręgu Wojskowym”. W dniu 08 kwietnia 2006 roku Soke Takeuchi Toshimichi powołał do życia organizację Ken Jutsu-International-Bujutsu-Kan, której to prezydentem na wniosek Soke Takeuchi został Shihan Krzysztof Jankowiak. We wrześniu 2006 roku Soke Takeuchi wystawił świadectwo (certyfikat) dla Shihan Jankowiaka Prezydenta Ken Jutsu-International-Bujutsu-Kan w Polsce przyznającą mu pozycję Kancho. W dniu 11 czerwca 2007 roku Soke Takeuchi na trzy dni przed swoją śmiercią pozostawił „świadectwo przekazania szkoły” dotyczące zwierzchnictwa w szkole po jego śmierci oraz certyfikat z nadaniem stopnia 9 dan dla Krzysztofa Jankowiaka. W oficjalnym testamencie przyjął Krzysztofa Jankowiaka do rodziny. W lipcu 2007 - Krzysztof Jankowiak podjął się ciężkiej pracy, drogi kultywowania tradycji jakie pozostawił Soke Takeuchi Toshimichi.
    Od tego czasu prowadzi Szkołę, którą otrzymał po śmierci mistrza Soke Takeuchi Toshimichi, w której rozwija się przekazane tradycje z rodziny japońskiej, w takich tradycyjnych sztukach walki jak: Ken –Jutsu, Kyu – Jutsu i Ju – Jutsu. Dziś aktualna nazwa Szkoły to Bu Jutsu Kai Takeuchi Ryu w nazwie polskiej używa się zapisu: „Szkoła Tradycyjnych Sztuk Walki „Bambusowy Las”.
 
Rozpoczęcie uprawiania sztuki walki Krzysztofa Jankowiaka datuje się na 03.01.1973r.
- Gorzów WLKp. - Klub TKKF Zamoście
- 39 lat treningów (stan na styczeń 2012).
Pierwsze prowadzenie samodzielnych zajęć oraz rozpoczęcie nauczania walki wręcz od 1982r. – 30 lat praktyki (stan na styczeń 2012).

Aktualnie:
 - Soke - Bu Jutsu Kai Takeuchi Ryu
 - Prezes – Stowarzyszenia Sportu i Japońskich Sztuk Walki „BUSHI”
 - Członek Zarządu Polskiego Związku Instruktorów Służb Mundurowych
 - Członek European Association for Security
 - Członek Stowarzyszenia Idokan Polska
 - Członek Katedry Filozofii i Teorii Bezpieczeństwa - WSBPI Aperion
 - Wolontariusz w Stowarzyszeniu "Słońce dla Zwierząt"

Pełnił funkcje:
 - V –ce Prezesa Polskiego Związku Sportu „BUDO”
 - Szefa Stylu JU - JITSU - Polski Związek Sportu „BUDO”
 - Koordynator d/s wojskowości PZISM
 - Koordynator d/s szkolenia służb mundurowych PCJJG-R
 - ……………………….

Uprawnienia:
- Instruktor rekreacji fizycznej ze specjalnością JU-JITSU - ( I kl.)
- Instruktor sportu ze specjalnością JU - JUTSU
- Instruktor rekreacji fizycznej ze specjalnością SAMOOBRONA
- Instruktor taktyki i techniki interwencji w PZISM
- Kurs Pedagogiczny dla Wykładowców Kursów
- Studia II stopnia – Mazowiecka Wyższa Szkoła Humanistyczno - Pedagogiczna
- Kurs Kierownik placówek wypoczynku dzieci i młodzieży
- Kurs Wychowawców placówek wypoczynku dla dzieci i młodzieży
- Instruktor strzelectwa sportowego
- Sędzia sportowy w sztukach walki kat. „A” (międzynarodowy)
- Licencja II stopnia – pracownika ochrony fizycznej
- Kurs kierownika imprez masowych
- Kurs masażu wschodniego i wiele innych oraz praca z energią, wahadła lecznicze,.........
- i wiele innych:
 
Działania obejmowały oraz obejmują:
- Program TV kablowej pt. „Brońmy się sami przed łobuzami”
- Pracę wychowawczo-szkoleniową z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi
 (Wartością JU-JITSU jest skuteczność oraz osobliwe zasady etyczne)
- Systematyczne szkoleniadla kobiet oraz "Kursy samoobrony dla Kobiet"
- Szkolenie służb mundurowych takich jak wojsko, policja, firmy
 ochroniarskie, służby więzienne w firmach;
*Wydział Kultury Fizycznej – Śląskiego Okręgu Wojskowego
*Wydział Kultury Fizycznej – Warszawskiego Okręgu Wojskowego
*Oddział Rozpoznania i WRE – Śląskiego Okręgu Rozpoznania
*Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego APEIRON
*Studium Detektywistyczno-Ochroniarskie „BODYGARD 2000”
*Firma szkoleniowa pracowników ochrony „PERFECT”
*Firma szkoleniowa pracowników ochrony „GROM”
*Firma szkoleniowa pracowników ochrony „OŚWIATA”
*Przedstawiciele Jednostek Policji
*Przedstawiciele Jednostek Więziennictwa
*Przedstawiciele Jednostek Wojskowych i Marynarki Wojennej
*Przedstawiciele Jednostek Straży Granicznej
*Szkolenie Jednostek byłego Związku Radzieckiego (policji i wojska)

    Wielokrotnie wyróżniany przez władze Gminy i Powiatu za działalność społeczną na rzecz dzieci i młodzieży w regionie. Wyróżniany za wybitne osiągnięcia w sporcie jak również w sztukach walki przez Śląski Okręg Wojskowy i Warszawski Okręg Wojskowy. Od samego początku z pasją rozwija medycynę wschodnią.

    Współpraca obejmowała i obejmuje ochronę obiektów i osób, konwoje, ochronę imprez masowych otwartych i w pomieszczeniach zamkniętych. Techniki obezwładnień, taktykę działań w parach i większych grupach z wykorzystaniem siły fizycznej i środków przymusu bezpośredniego. Sposoby reakcji na zagrożenia i sposoby powiadamiania oraz porozumiewania z partnerem. Sposoby zatrzymań, doprowadzeń, legitymowania itp. Szkolenia grup i jednostek specjalnych dla MON.